а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аха

Вид збор: Извик
Ранг: 9149
За изразување изненадување, чудење, потсмевање, радост и сл.
Примери:
Аха, тоа му е кај Саат кулата!
Изведенки
аха чест.
За искажување потврдност.
Пример: Ќе дојдеш ли? - Аха.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК