а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афористичен

афористичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 42256
Што содржи афоризми, што има својство на афоризам.
Англиски: aphoristic
Употреба: Лингвистика
Изведенки
афористички прид.
афористичкиот