а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афирмира

афирмираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Истакне, истакнува; потврди, потврдува.
Англиски: affirm Албански: afirmoj
Примери:
Тој ги афирмираше новите тенденции во македонската ликовна уметност.
2. (се афирмира) Се истакне, се истакнува, се потврди, се потврдува во некаква дејност.
Англиски: affirm Албански: afirmohem
Примери:
Овој театар се афирмира со своите настојувања да постигне максимален сценски реализам.
Изведенки
афирмирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи