а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афирматор

мн. афирматори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што афирмира некого или нешто, некакви идеи и сл.
Примери:
Единаесет афирматори на македонската култура и наука се номинирани за наградата „Најдобар промотор на Македонија“ за 2011 година.
Изведенки
афирматорка ж.
мн. афирматорки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи