а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афирмативен

афирмативниот
Вид збор: Придавка
потврден, успешен
Англиски: affirmative
Примери:
Одговорот на ова прашање сам по себе е афирмативен.
Изведенки
1. афирмативно прил.
потврдно, позитивно
Пример: Критиката се искажа мошне афирмативно за нејзината поезија.
2. афирмативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК