а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афион

мн. афиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10170
1. Афион е растение од фамилијата макови од кое се добива опиум и афионово семе.
Латински: Papaver somniferum Англиски: poppy Турски: afyon Албански: afion, lule kuqe
Употреба: Ботаника
Примери:
Одгледувањето на афионот во Македонија замре во педесеттите години од минатиот век.
Од афионското семе се произведува шарлаган.
2. опиум
Англиски: opium Албански: opium
Употреба: Медицина , Хемија
Примери:
Пие афион.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК