а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афинитет

мн. афинитети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17754
1. Сила на хемиските елементи да се соединуваат меѓу себе.
Англиски: affinity Албански: afinitet, prirje
Употреба: Хемија
2. Склоност кон некоја работа, дејност и сл.
Англиски: affinity Албански: prirje, aftësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Афинитет кон уметноста.
3. Привлечност меѓу две лица.
Англиски: attraction Албански: joshje