а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афера

мн. афери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12868
Недозволена работа или непријатен случај што ќе дојде до очите на јавноста.
Англиски: affair Албански: aferë
Примери:
Деновиве весниците беа преполни со афери од политиката.