а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афект

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19229
Возбуда, вознемиреност, силно емоционално чувство манифестирано како несвесна активност и како ненормална психолошка состојба.
Англиски: emotion Германски: Affekt
Примери:
Таа во афект не знае што зборува.
Писмото го напиша во афект, но не го испрати.
Можеш во афект да сториш страшни злосторства, неконтролирањето при афектот е страшна работа.