а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афектира

афектираат; афектирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се преправи, се преправа, се однесува, реагира неприродно.
Англиски: pretend
Примери:
Тој афектираше, паѓаше во буновна патетика, но јас не го ни погледнав.
Таа пред луѓе афектира, покажувајќи неизмерна среќа.
Изведенки
афектирање ср.
глаг. им.