а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афектира

афектираат; афектирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се преправи, се преправа, се однесува, реагира неприродно.
Англиски: pretend
Примери:
Тој афектираше, паѓаше во буновна патетика, но јас не го ни погледнав.
Таа пред луѓе афектира, покажувајќи неизмерна среќа.
Изведенки
афектирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК