а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афектиран

афектирани
Вид збор: Придавка
неприроден, извештачен, вештачки
Англиски: affected
Примери:
афектирана поза
Изведенки
1. афектирано прил.
Пример: Се смееше афектирано.
2. афектираност ж.