а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афективен

афективниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30831
возбудлив, чувствителен, осетлив
Англиски: emotional
Примери:
Сето ова тој го изјави во афективна состојба.
Неговото викање беше толкувано само како афективна реакција.
Во неговото зборување е присутен и афективниот елемент.
Изведенки
афективност ж.
Пример: Афективноста со која настапуваше девојката предизвикуваше смеа.