а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

афазија

мн. афазии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28012
Неспособност за зборување, онеменост, намалена способност за разбирање на одделни зборови поради повреда на мозокот.
Англиски: aphasia
Употреба: Медицина