а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аут-линија

мн. аут-линии
Вид збор: Именка, женски род
Линија која го означува крајот на спортското игралиште.
Англиски: offside
Употреба: Спорт
Примери:
Топката е вон аут-линија.