а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аутсорсинг

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Префрлување на помалку важни фунции од една фирма или организација на надворешни специјализирани компании со цел да се намалат трошоците.
Англиски: outsourcing
Употреба: Економија
Примери:
Направивме аутсорсинг на возниот парк.