а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аутсајдер

мн. аутсајдери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19780
1. Човек или тим, екипа од кој не се очекува победа на натпревар.
Англиски: outsider Албански: autsajder
Употреба: Спорт
2. Човек што не припаѓа на ниедна општествена група; човек што стои настрана, неангажиран, неупатен човек.
Англиски: outsider Албански: autsajder
Примери:
Данило не припаѓаше никаде, беше типичен аутсајдер.
Изведенки
аутсајдерски прид.
аутсајдерскиот