а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аутопсија

мн. аутопсии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34837
1. Откривање на причината за смрт со сецирање.
Англиски: autopsy Албански: autopsi
Употреба: Медицина
Примери:
Hа умрениот му беше извршена аутопсија.
2. Добивање сознание преку сопствено набљудување, гледање со свои очи.
Англиски: autopsy Албански: autopsi
Примери:
Тие заклучоци ги изведе или по пат на аутопсија или од прочитаната литература.