а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аутист

мн. аутисти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што боледува од аутизам; што ја изгубил врската со реалноста.
Англиски: autist
Употреба: Медицина
Примери:
Истражувачите открија дека аутистите имаат потежок мозок.
Некои луѓе, аутистите ги опишуваат како личности кои се во „својот свет“.
Изведенки
аутистички прид.
аутистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи