а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аускултација

мн. аускултации
Вид збор: Именка, женски род
Преслушување на организмот со помош на стетоскоп.
Англиски: auscultation
Употреба: Медицина
Примери:
На градниот кош се врши аускултација со стетоскоп, со што се прегледуваат белите дробови и срцето.