а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аула

мн. аули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29066
Широка, отворена просторија, свечена сала, обично на факултетите, во училиштата и сл.
Латински: aula Англиски: assembly hall
Употреба: Образование
Примери:
Комеморацијата се одржа во аулата на факултетот.