а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аукција

мн. аукции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25713
Јавна продажба со наддавање.
Англиски: auction Албански: auksion, ankand
Употреба: Економија
Примери:
Аукција на уметнички слики.
Изведенки
аукциски прид.
аукциска
Пример: аукциска куќа