а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аудиција

мн. аудиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22602
Пробен настап на актери и пејачи пред комисија; проверување на гласовни, музички или актерски способности.
Англиски: audition
Употреба: Сцена
Примери:
Аудиција за пејачи.
Аудиција за актери.