а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аудиториум

мн. аудиториуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19458
1. Сала во којашто се држат предавања, слушална.
Англиски: lecture hall Албански: auditorium, sallë leksionesh
Употреба: Образование
Примери:
Аудиториумот беше полн со публика.
2. слушатели, публика
Англиски: audience Албански: audiencë, dëgjues
Примери:
Се претстави пред огромен аудиториум.