а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аудиозапис

мн. аудиозаписи
Вид збор: Именка, машки род
тонски запис
Англиски: audio recording
Употреба: Технологија
Примери:
Овие аудиозаписи и транскрипти лицето ги предавало на друго лице.