а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аудиовизуелен

аудиовизуелни; аудиовизуелна; аудиовизуелниот
Вид збор: Глагол, несвршен
Што истовремено може да се чуе и да се види.
Англиски: audiovisual
Употреба: Образование
Примери:
аудиовизуелна настава
Изведенки
аудиовизуелно прил.