а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аудиенција

мн. аудиенции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20374
Официјален прием кај лице на висока општествена положба.
Англиски: audience
Употреба: Дипломатија
Примери:
Претставниците на политичките партии беа примени во аудиенција кај претседателот.