а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ат

мн. атови
Вид збор: Именка, машки род
коњ
Англиски: horse Турски: at
Употреба: Архаизам
Примери:
Јаваше на црн ат и мавташе со сабјата.
Изведенки
атица ж.
мн. атици
(арх.) кобила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи