а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атрофира

атрофираат; атрофирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 38510
Заостане, заостанува во развојот, не се развие, не се развива нормално.
Англиски: atrophy
Употреба: Медицина
Примери:
Органите за варење кај јагулите полека атрофираат во текот на целото патување.
При оваа болест дел од мозочното ткиво постапно атрофира.
Изведенки
атрофирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК