а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атрофиран

атрофираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48990
(глаг. прид.) атрофира
Англиски: atrophied
Употреба: Медицина
Примери:
атрофирани гласни жици