а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атриум

мн. атриуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37419
Претсобје, преден дел од храм.
Англиски: atrium
Употреба: Архитектура и градба