а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атрибут

мн. атрибути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8991
1. Карактеристика, својство, особина, одлика.
Англиски: attribute Албански: atribut, cilësor
Примери:
Коњот се сметал за аристократски атрибут во класична Атика.
2. Придавска определба на именката - смел човек, убава жена.
Англиски: attribute Албански: atribut, cilësor
Употреба: Граматика