а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атрибутивен

атрибутивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 39489
Што се однесува на атрибут; што врши служба на атрибут.
Англиски: attributive
Изведенки
атрибутски прид.
атрибутскиот