а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атракција

мн. атракции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13551
1. Нешто интересно, необично, занимливо.
Англиски: attraction Албански: atraksion, tërheqje
Примери:
Неговиот мелодичен глас претставуваше атракција каде и да се појавеше.
2. Ефектна, интересна точка на забавна програма.
Англиски: attraction Албански: atraksion
Примери:
Циркуска атракција.