а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атомски

Види и: атом (м.)
атомска
Вид збор: Придавка
Ранг: 6568
Што е во врска со атом.
Англиски: atomic Албански: atomik, nuklear
Употреба: Физика
Примери:
Елементот е откриен половина век подоцна со 92 протони во атомското јадро.
Атомска енергија.
Атомска централа.
Атомска бомба.