а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атомизира

атомизираат; атомизирал; атомизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 49202
1. Ситни, дроби во атоми; прави прашина од нешто.
Англиски: atomize Албански: mitur
Примери:
При експозијата зградите беа атомизирани.
2. распрашува, распрскува
Англиски: atomize Албански: pyet
Примери:
Апаратот ја атомизира течноста.
3. уништи
Англиски: atomize Албански: shkatëron
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со неговото заминување партијата ќе се атомизира и дополнително ќе се маргинализира.
Изведенки
атомизирање ср.
глаг. им.