а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атол

мн. атоли
Вид збор: Именка, машки род
корален остров
Англиски: atoll Албански: atol, ishull koralesh
Употреба: Географија
Примери:
Атоли се острови изградени од корали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи