а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атмосфера

мн. атмосфери
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Воздушна обвивка околу Земјата.
Англиски: atmosphere Албански: atmosfera
Употреба: Физика
2. Единица за мерење на воздушниот притисок.
Англиски: atmosphere Албански: atmosferë
Употреба: Физика
3. Ситуација, околности, расположение на некое место, во некоја средина.
Англиски: atmosphere Албански: atmosferë
Употреба: Преносно значење
Примери:
На свадбата имаше весела атмосфера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи