а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атлет

мн. атлети
Вид збор: Именка, машки род
Развиен, снажен, спортски граден маж.
Употреба: Спорт
Изведенки
атлетски прид.
атлетскиот
Што припаѓа, што се однесува на атлет и на атлетика.
Пример: атлетски натпревар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи