а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атлетика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Гранка на спортот што опфаќа повеќе дисциплини (трчање, скокање, фрлање копје).
Англиски: athletic
Употреба: Спорт
Примери:
Атлетиката е кралица на спортовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи