а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атик

атикот
Вид збор: Именка, машки род
Поткровје или просторија во поткровјето.
Примери:
Го прошируваме атикот, ќе уредиме детска просторија.
Купивме атик во центарот на градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи