а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атестат

Види и: атест (м.)
мн. атестати
Вид збор: Именка, машки род
писмена потврда
Англиски: certificate
Употреба: Административен термин
Примери:
атестат од докторот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи