а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Љубов, наклонетост, добра волја.
Англиски: will Турски: hatır
Примери:
Го направив од атер.
За атер на мајка му му помогнав.
Изрази
Прави атер - покажува наклоност, добра волја.
Да не му остане атер - да не ми се налути.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи