а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атерџија

мн. атерџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што прави нешто за атер, пресретлив човек.
Турски: hatırcı
Употреба: Разговорно
Примери:
Татко ми беше голем атерџија.
Изведенки
атерџика ж.
мн. атерџики
FlexiMac
 менување на македонски глаголи