а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атерира

атерираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Слетува на земја.
Англиски: land
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Авионот атерираше безбедно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи