а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атерирање

Вид збор: Именка, среден род
слетување на земја
Англиски: landing
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
авионот атерира
балонот атерира
FlexiMac
 менување на македонски глаголи