а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атентатор

мн. атентатори
Вид збор: Именка, машки род
Убиец на некоја позната личност, извршител на атентат.
Англиски: assassin
Употреба: Правда
Примери:
Солунските атентатори
Изведенки
атентаторски прид.
атентаторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи