а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ателје

мн. ателјеа
Вид збор: Именка, среден род
Просторија за работа на уметник или занаетчија, уметничка или занаетчиска работилница.
Англиски: studio Француски: atelier Албански: atelie, studio
Употреба: Уметност
Примери:
Сликарско ателје.
Фотографско ателје.
Модно ателје.
Фризерско ателје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи