а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атеист

мн. атеисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на атеизмот.
Англиски: atheist
Употреба: Религија
Изведенки
1. атеистка ж.
мн. атеистки
2. атеистичен прид.
атеистичниот
3. атеистички прид.
атеистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи