а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атар

мн. атари
Вид збор: Именка, машки род
1. Подрачје што припаѓа на некое село или општина.
Англиски: area Албански: zonë
Примери:
Селски атар.
2. ограден простор
Англиски: plot Албански: gardh
Употреба: Архитектура и градба , Преносно значење
Примери:
атар на куќата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи